İnşaat sektöründe tahsilat sorunu

İMSAD tarafından açıklanan ve sektördeki tahsilat durumunu gösteren tahsilat endeksinin uzun bir süredir düşüş trendinde olduğunu ve 100 puan'ın baz alındığı endeksin şu anda 50 baz puanın altında seyrettiğini belirterek şöyle konuştu:

İnşaat sektöründe tahsilat sorunu


. Genelde sanayici malzemesini 90 gün vadeyle satmak ister. Ama vade 120-150 hatta 180 günlere doğru tırmandı, yani 2 katına çıktı. İnşaat malzemeleri sanayide barter da ilk defa yüzde 10'lara yaklaştı. Yani yapılan satışların yüzde 10'u para ile değil barter ile yapılıyor. Bu oran yüzde 15'i bulursa, sanayide ciddi sorunlar başlar."

Erdoğan, barter yapmayı kabul etmeyen bazı üreticilerin ise iş kaybı yaşadığını da söyledi.

"İhracat bir miktar rahatlattı"

Müteahhitlik tarafındaki tahsilat ve nakit akışı sorununun yanı sıra, yenileme pazarında da durgunluk yaşandığını kaydeden Erdoğan, şu anda sektörü biraz rahatlatan noktanın ihracat olduğunu söyledi. Erdoğan, "Üyelerimiz arasında iç pazarı tamamen bırakıp yurtdışına yönelen firmalar var...Bu sayede kuru da pozitif dengelemiş oluyorlar." Erdoğan, 2017'de 17.3 milyar dolar olan sektör ihracatının bu yıl 18-19 milyar dolara yükselmesini öngördüklerini söyledi.

Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre, pazarın yüzde 50'si müteahhitlik hizmetleri, yüzde 25'inin yenileme pazarı, yüzde 25'i ihracattan oluşuyor.

Dünya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });