Memnuniyeti Yenilikçi İK uygulamalarıyla destekliyoruz

Sürdürülebilir başarıyı hedefleyen, yenilikçi ve üretken bir insan kaynakları anlayışına sahip olduklarının altını çizen AstraZeneca Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Feyza Aysan, bu sayede çalışan verimliliğinin arttığına vurgu yapıyor.

Memnuniyeti Yenilikçi İK uygulamalarıyla destekliyoruz

Türkiye’de esnek çalışma ve esnek yan haklar uygulamalarını başlatan ilk firmalardan biri olarak iş-özel yaşam dengesini ve çalışan memnuniyetini sağlama odaklı pek çok motivasyonel uygulamayı hayata geçirdik.

Serotonin Grubu
2014 yılında gerçekleştirdiğimiz bağlılık anketi sonucunda çalışanlarımızın geri bildirimleri doğrultusunda, yenilikçi uygulamalar geliştirmek için Serotonin Grubu oluşturuldu. Her departmandan bir temsilcinin bulunduğu grup, kendi departmanlarının ihtiyaçlarını belirleyerek, ortak ihtiyaçları AstraZeneca Türkiye Yönetim Kurulu’na iletiyor. 

Çalışanların, okulların ilk ve son günlerinde yarım günlük idari izin alarak çocuklarının yanlarında olmasını sağlayan “Annem & Babam Yanımda” uygulaması, evden çalışma haklarını kullanmaya teşvik edici uygulamalar, toplantı odalarını daha keyifli hale getirebilmek adına odaların bu tatil beldelerinin isimleri ile adlandırılması ve resimleri ile giydirilmesi bu çalışmalardan sadece birkaçı.

Serotonin Grubu’nun en beğenilen uygulamalarından biri, haftanın her iş gününe özel konseptler belirlemesi. Bu uygulamaya göre;
Sendromsuz Pazartesi: Her pazartesi sabahı merkez ofiste kahvaltı organizasyonu yapılıyor.

Sağlıklı Salı: Salı günleri çalışanlara sunulan sağlıklı ikramlar, harekete teşvik eden aktiviteler ve görseller ya da bilinçlendirme oturumları ile sağlıklı yaşam ortamı destekleniyor. 

Şanslı Çarşamba: Her çarşamba, tamamen rastgele sistemsel bir kura ile belirlenen şanslı çalışan hediyesini alıyor.

Paylaşımcı Perşembe: AstraZeneca, çeşitli yardım ve sosyal sorumluluk aktiviteleriyle ilgili bilgilendirme ve paylaşımlarını perşembe günleri yapıyor.
Trafiksiz Cuma: Çalışanların trafiğe kalmamasını, hafta sonlarına erken başlamasını ve ailelerine erken kavuşmalarını sağlamak adına AstraZeneca Türkiye’de, cuma günleri kışın 16.00’da yazın ise 15.00’da mesai bitiyor.

Esnek Yan Haklar

Esnek Yan Haklar Programı, AstraZeneca Türkiye’de Mayıs 2010’da hayata geçirildi. Bu sistem sayesinde çalışanlarımız istediği yan hakları seçip, tercih etmediklerini başka yan haklar ile değiştirme şansına sahip oluyor.

AstraZeneca Türkiye olarak, Ekim 2011’de merkez ofis çalışanlarına Esnek Çalışma Saatleri sunan ilk şirketlerden biri olduk. Bu uygulamayla AstraZeneca merkez ofisi çalışanları, her ayın ikinci ve üçüncü çarşamba günleri ve ayda kendi tercih edecekleri bir gün daha evden çalışabiliyorlar. Ayrıca, haftada 40 saati doldurmak kaydıyla işe geliş-gidiş saatlerini kendileri ayarlayabiliyor.

AstraZeneca Türkiye’de yüksek performanslı tanıtım sorumlularının katıldıkları, Havuz isimli yetenek yönetim sistemimiz mevcut. Bu sistemde yüksek performanslı çalışanlar ve kilit yetenekler belirleniyor. 

İş yaşamında kıdemi daha az olan “genç” çalışanın, kendisinden “daha kıdemli” ve genelde daha üst yönetsel konumda olan kişiye mentorluk yapması olarak tanımlanan “Tersine Mentorluk” programı, “İyi Bir İş Yeri” olma stratejimiz doğrultusunda hayata geçirdiğimiz projelerden biri.

Uluslararası Yetenek Geliştirme Programı ve AstraZeneca Gelişim Akademisi gibi birçok uygulamamız çalışan memnuniyetini ve iş verimliliğini artırmak üzerine hayata geçirdiğimiz uygulamalardan sadece birkaçı.

Yine bunlardan biri olan “Ben Hep Yanındayım” uygulaması ile, engelli raporuna sahip veya onkoloji alanında tedavi gören birinci derece yakını olan çalışanlarımıza, yakınlarının tedavisine destek olabilmeleri ve ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için, 10 ek iş günü izin sunuluyor.

Sektörel Yayın

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 13:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER