Mücevher İhracatında rekor artış

Mücevherat Sektörü, Mücevher İhracatçıları Birliği’nin (JTR) verilerine göre 2017 yılında 3.295 milyar USD’lik ihracat gerçekleştirdi.

Mücevher İhracatında rekor artış


Türk imalat sektörlerinin en büyükleri arasında yer alan ve yaklaşık 250 bin kişiye istihdam sağlayan Türkiye  Türkiye İhracat Meclisi (TİM) raporuna göre 2016 yılı total mücevher ihracatı 9.46 milyon USD seviyesinde olan Ankara, 2017 yılında %28.30 artışla mücevher ihracatını 12.1 milyon USD seviyesine çıkararak rekor bir artış sağladı.


Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası Başkanı Hasan Çavuşculu: “Ankara, İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli altın merkezlerinden birisi. Ankara merkezli kuyumcularımız artık sadece yerel pazar için değil, yurtdışına ihracat yapabilecek ürün gamına ve üretim kapasitesine sahip. Ankara Kuyumcular ve Saatçiler Odası olarak bizim amacımız sektördeki gelişmeleri takip etmek ve ülkemizin, sektörün ve üyelerimizin menfaatlerini düşünmektir. Her geçen yıl ihracatımızı arttırmak hedefimiz var. Bu hedefe ulaşabilmemiz için sektörü yakından takip etmemiz gerekiyor. Ülkemizde uluslararası nitelikli tek mücevher fuarı olan Istanbul Jewelry Show’u her yıl olduğu gibi oda üyelerimizle ziyaret ederek sektördeki yeni trendleri inceliyor, yeni iş bağlantı kuruyoruz” dedi.

UBM Rotaforte Kurucu Ortağı Şermin Cengiz: “33 yıldır organize ettiğimiz IstanbulJewelry Show’u, sektörden aldığı güçle bugün 1250’nin üzerinde katılımcı firma ve markayla alanında dünyanın sayılıfuarlarından biri haline getirdik. Tüm sektör profesyonellerinin gündeminde en üst sıraya oturan ve önemli birbuluşma noktası olan fuarı 46. kez organize etmekten son derece mutluluk ve gurur duyuyoruz. UBM Rotaforte olarak Istanbul Jewelry Show’u düzenlemeye başladığımız ilk günden bu yanasektörün gelişimine öncülük ediyoruz. Bu doğrultuda sektörün paydaşlarını bir araya getirerek, yeni işfırsatları yaratmayı hedefliyoruz.Altın bankacılığı alanında sektörde lider konumda bulunan TEB’insponsorluğunda düzenlenecek fuarımız kapsamında gerçekleşecek iş görüşmeleri ve imzalanacak anlaşmalarla,Türkiye mücevher ihracatının %80’ine yakın bölümünün gerçekleşmesini hedefliyoruz. HRD Antwerp sponsorluğunda düzenleyeceğimiz seminer programımız ile sektör temsilcilerine bilgi akışı da sağlanmış olacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2018, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER