Chubb, Siber Sigorta, uzmanlığını Türkiye'ye taşıdı

Siber sigorta pazarının lideri Chubb, şirketlerin siber tehditlerden korumasına yardımcı oluyor. Chubb Türkiye Ülke Başkanı Emre Buğday, Türkiye’nin dünyada en fazla siber saldırı yaşayan ülke olduğuna dikkat çekiyor. Globaldeki siber sigorta uzmanlıklarını Türkiye’ye taşıdıklarını söyleyen Buğday, şirketlere siber saldırılardan korunmanın yollarını da anlattı.

Chubb, Siber Sigorta, uzmanlığını Türkiye'ye taşıdı


Günümüzde her sektörden, en büyüğünden en küçüğüne şirketler hizmet ve ürünlerini sunmak için teknolojiden yararlanıyor. Dijital depolama ve işleme ise şirketlerin günlük operasyonlarının ayrılmaz bir parçası. Bu, hem korumak zorunda oldukları cihazların hem de iş birliği yapmak zorunda kaldıkları üçüncü partilerin ve verilere erişimi olan kişilerin sayısının artması anlamına geliyor. Veri güvenliği ihlallerinden elektronik hırsızlığa, servis kesintisi saldırılarından telif hakları ihlallerine, şirketlerin hassas verileri pek çok tehditle karşı karşıya…


Dünyada her yıl sayıları yüz milyonlarla ifade edilen veri güvenliği ihlalleri yaşanıyor. Bu noktada siber sigortalar şirketler için büyük önem taşıyor. Dünyanın en büyük halka açık sabit kıymet ve sorumluluk sigorta şirketi Chubb, siber sigorta konusunda farkındalık yaratıyor. Chubb’ın Türkiye Ülke Başkanı Emre Buğday, Türkiye’nin Avrupa’da en fazla siber saldırının yaşandığı ülke olduğuna dikkat çekiyor. Buğday, “Türkiye global olarak da ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada… Fortinet şirketi tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre botnet, exploit kit ve fidye yazılım tehdidi altındaki dünya ülkeleri arasında Türkiye beşinci sırada yer alıyor,” dedi. 

 Kobilerde siber sigorta yaptırabilir


Saldırıların medyada geniş yer bulması sayesinde bu konuda her ne kadar farkındalık yaratılmış olsa da siber saldırılarda ciddi bir artış söz konusu olduğunu belirten Buğday, “Trend Micro tarafından yapılan bir başka araştırma ise fidye yazılım saldırılarının son yıllarda global olarak %172 oranında tırmandığını gösterdi” diye konuştu. 


Siber saldırılar, finansal kayıp ve itibarın sarsılmasından şirkete dava açılmasına kadar kurumlara ciddi zarar verebiliyor. “Dijitalleşme siber suçlara ivme kazandırdı, etki alanlarını genişletti,” diyen Chubb Türkiye Ülke Başkanı Emre Buğday şöyle devam ediyor. 


“Gelecekte fikri mülkiyet hırsızlığı, işleyişi aksatan saldırılar, farklı partilerin de bu saldırılardan zarar görmesi, veri kaybı ve hırsızlığı gibi meseleler risk yöneticileri ve sigortalılar için daha da önemli hale gelecek. Dünyanın en büyük halka açık sabit kıymet ve sorumluluk sigorta şirketi Chubb’ın siber sigorta alanındaki global uzmanlığını Türkiye’ye getirdik. Siber sigorta pazarının lideri Chubb olarak her sektörde, büyüğünden küçüğüne tüm kurumlara siber sigorta hizmeti veriyoruz.” 
 
Her ne kadar siber tehditler çok çeşitli olsa da atılacak birkaç adımla siber riskleri en aza indirmek ve tehditlere karşı önlem almak mümkün. Chubb Türkiye Ülke Başkanı Emre Buğday siber saldırıdan korunabilemek için alınabilecek önemleri anlattı. 

Sektörel Yayın/Ümit ÖZDEMİR

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2017, 00:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER