Demlik'ten 30 Milyon TL’lik yeni yatırım atağı

Türkiye’de yerli çay mağaza zinciri yaratmak hedefiyle 2013 yılında yola çıkan “Demlik”; bugün ulaştığı Türkiye’nin dört bir yanındaki 55 noktasıyla, menüsünün ana kalemi olan demleme çayı tüketiciyle buluşturmaya devam ediyor.

Demlik'ten 30 Milyon TL’lik yeni yatırım atağı

Üçüncü dalga kahve akımı ile birlikte kahve trendi yükseledursun dünden bugüne vazgeçilmez olan çay Türkiyede yıllık kişi başı 1.250 bardak çay tüketimiyle tahtını korumaya devam ediyor. 

2013 yılında 2 kiosk ile yola çıkan Demlik, bugün gördüğü yoğun ilgiyle pazarda hızla büyümeye devam ediyor. Bugün itibariyle 55 noktaya ulaştıklarını söyleyen Demlik Kurucu Ortağı Murat Küçükel, 2017 yıl sonunda 60 noktaya ulaşacaklarını ve 30 Milyon TL’lik yeni yatırım ile Demlik markasını bulunduğu noktadan daha ileriye taşıyacaklarını söylüyor. Aynı zamanda Demlik’i bir dünya markasına dönüştürme hedefinde olduklarının da altını çizen Küçükel, ticari stratejisi ve yüksek kalite anlayışıyla global pazarda da Demlik’i lider konuma taşımak istediklerini vurguluyor.

Faaliyetlerini 5 ülkede sürdüren yabancı sermayeli Naska Gıda’dan 2017 yılının 3’üncü çeyreğinde aldığı 30 Milyon TL yatırım ile planlı bir büyüme stratejisine odaklandıklarını söyleyen Murat Küçükel; “3 sene gibi kısa bir sürede Demlik’in ulaştığı nokta sayısı bizler başta olmak üzere yatırımcıları da çok heyecanlandırdı. Aldığımız yeni yatırım ile 2019’da 100 noktaya ulaşmayı planlıyoruz ve bunlardan 10’u yurt dışı olacak. Geleneksel lezzetimiz çayı, ona yakışacak bir mağaza konseptinde dünya ile buluşturmaya hazırlanıyoruz. Demlik’in hızla büyüdüğü Türkiye pazarındaki gücünü şimdi de global arenaya taşıyacağız.

Şunu da unutmamak gerekir ki son 2 senedir dünyanın dört bir yanından Demlik’e gelen franchise taleplerinin sayısı çok ciddi rakamlara ulaşmış durumda. Demlik büyüme rakamlarına yıl bazında baktığımızda ise heyecan verici bir marka olduğunu görüyoruz. Doğru bir markaya doğru zamanda yatırım aldığımızı düşünüyorum. Özellikle 2018 yılı çok hızlı büyüyeceğimiz bir yıl olacak” dedi.

Dünyada sudan sonra en çok tüketilen içeceğin çay olduğunu belirten Küçükel; “Bugün yapılan araştırmalara baktığımızda, çayın en çok tüketildiği ülke Çin. Burada yaklaşık olarak 1.8 milyonluk bir çay tüketimi söz konusu. Fakat yıllık kişi başı çay tüketiminde 1.250 bardak ile Türkiye ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye’yi sırasıyla Afganistan, Libya, Katar ve İngiltere takip ediyor” dedi.

Dünyada çay yetiştiren ülke sayısının yaklaşık olarak 30 olduğunu sözlerine ekleyen Küçükel; “Çay bizler için her zaman bir içecekten daha fazlası. Dost sohbetlerinin vazgeçilmezi, kahvaltıların arananı, öğlen molaların kurtarıcısı, akşam yemeği sonrasındaki keyif konumunda. Bizler de bu farkındalıkla çay tüketilen her yerde tüketiciyle buluşmayı hedefliyoruz ve onların dost sohbetlerine ortak olmak istiyoruz.

Aynı zamanda bulunduğumuz noktalarda lokasyon bazlı o bölge halkının damak tadına uygun ürün inovasyon çalışmalarına da önem veriyoruz. Menümüzde anadolu ve dünya çayları başta olmak üzere çayın her çeşidine ev sahipliği yaparken çaydan daha fazlası diyoruz çünkü kültürümüzde çay kuru kuru gitmez, ikram şarttır. Biz de buradan hareketle çayın yanına yakışacak ürünleri belirledik. Kahvaltıdan börek çeşitlerine, pastalardan keklere, atıştırmalıklardan günün her saatine uygun yemekleri müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER