Prof. Dr. Karaosmanoğlu : Atık yönetiminiz verimli olsun

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) karbon yönetimi için paydaşları bir araya getiren en önemli etkinliğini, V. İstanbul Karbon Zirvesi’ni 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirecek

Prof. Dr.  Karaosmanoğlu : Atık  yönetiminiz verimli olsun

Her gün üretirken, tüketirken, hizmet alınırken hepimiz karbon ayak izine neden oluruz ve gezegenimizin geleceğini, yaşamımızı tehlikeye atarız. Karbon ayak izi kişi, toplum, devlet, kuruluş, etkinlik veya ürünün/hizmetin doğrudan veya dolaylı neden olduğu belli bir zamandaki sera gazı salımlarının karbondioksit eşdeğeri ölçüsüdür. Karbon ayak izi ile insan kökenli sera gazı salımlarının çevresel etkisi ortaya konur. Karbon ayak izini saptayan ve azaltımını yöneten kişi ve kuruluşlar düşük karbon ekonomisinde, gezegenine sorumluluğunun farkında olarak ilerler ve iklim değişimine dirençli dünyamız için gayretini ortaya koyar.

Karbon ayak izi azaltımı en temiz üretim-tüketim ve hizmetin sağlanmasıyla mümkün olur. Bunun için hepimiz evde, işte, okulda atığımızı mükemmel yönetmeliyiz. Atık yönetimi sürdürülebilir yaşam kültürümüzün en önemli hususlarından biri olmalıdır. Çünkü atıklar ulusal servetimizdir. Çünkü atıklar döngüsel ekonominin kıymetli hammaddeleridir. Çünkü atıklar düşük karbon ekonomisinin değerli girdileridir.

Ürün ve hizmetlerin karbon ayak izinde, atık kökenli sera gazı salımlarının azaltılmasında geri dönüşüm mühimdir. Atıkları sürdürülebilir üretim-tüketim-hizmet zincirinde yeni üretimlerin hammaddesi yapmak, yukarı dönüşümle yeni ve yenilikçi, katma değeri yüksek ürünlerin üretim girdisi yapmak karbon yönetimini mükemmeliğe ulaştırır. Böylece ürünün yaşam ömrü uzayarak kaynak verimliliği sağlanır, karbon ayak izi düşürülür ve iklim dostu atık yönetimi başarılır. Böylece atık endüstrisi istihdam ve ekonomisiyle ülkemize güç katar.
 
Düşük karbon ekonomisi

Türkiye karbon ayak izini, azaltmak ve atığımızı yönetmek için hepimize görev düşüyor. Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) karbon yönetimi için paydaşları bir araya getiren en önemli etkinliğini, V. İstanbul Karbon Zirvesi’ni 26 Nisan 2018 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirecek. Resmi erk, yerel yönetimler, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, akademi, gençler, medya bir araya gelerek konunun bugünü ve yarını için ülkemizin en büyük paydaş platformu olacağız. Ülkemizin düşük karbon ekonomisine geçişi ve ekonomisinin giderek yeşilleşmesi için uğraşımızı sürdüreceğiz.

SÜT-D, V. İstanbul Karbon Zirvesi'ni sürdürülebilir ve düşük karbon ayak izli hazırlamakta ve gerçekleştirmekte. Zirvemizin çevresel, sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz etkilerini en aza indirmek için çalışıyor ve nerdeyse sıfır atık için uğraşıyoruz. Türkiye’nin ilk ve tek "ISO 20121 Sürdürülebilir Etkinlik Yönetim Sistemi" belgelendirmemizi RİNA Türkiye yaptı. 1 Ekim 2015 tarihinde sertifikamımızı aldık. Sürdürülebilir etkinlik yönetimimizi devam ettiriyoruz. RİNA Türkiye de denetlemelerini sürdürüyor. Sürdürülebilir etkinlik planlamamızda yapmamız ve yapmamamız gerekenleri öğrenerek uyguladık. Uyguluyoruz. Karbon ve su ayak izlerini azaltmayı ve en iyi atık yönetimini de kapsayan bu yönetim sürecinde, ön çalışmaları, alımları ve delegelere sunulacak hizmetleri yeşil karar olasılıklarını dikkate alarak yapıyoruz. Örnek oluyoruz.
 
Bugün değil yarın için 

SÜT-D karbon salımında cimri davranarak iklim değişimine karşı mücadelede örnek olan kişi ve kuruluşları dört yıldır “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü" ile taltif etmekte ve sadece bugününü değil, yarınını da düşünen, sürdürülebilirlik yönetim stratejisiyle sera gazlarını azaltanları ödüllendirmektedir. SÜT-D Düşük Karbon Kahramanları arasında "Sıfır Atık" için ilerleyen güzide karbon cimrisi kuruluşlar da yer almaktadır. Konusunda ülkemizin ilk ve tek ödülü olan “Düşük Karbon Kahramanı Ödülü" adaylarımızı bekliyoruz. Atık yönetiminiz verimli, karbon ayak iziniz düşük olsun.


Prof. Dr.  Karaosmanoğlu
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi
Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı

Sektörel Yayın/Ümit ÖZDEMİR

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 00:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER