Tunç: Otofilo ile müşterimizin filosunu yönetmeye talibiz

OPET Filo ve Kartlı Satışlar Müdürü Eren Tunç ile şirket araçlarının otomatik olarak OPET istasyonlarında ödeme yapmadan yakıt alımlarını sağlayan Otobil ile araçların konum, kullanım ve detay bilgilerini kolayca kontrol imkanı sunan Otokonum’u çatısında barındıran OTOFİLO’yu konuştuk.

Tunç:  Otofilo ile müşterimizin filosunu yönetmeye talibiz

son yıllarda şirketler operasyonel maliyetlerini azaltmak için satın almak yerine “kurumsal araç kiralama”yı tercih ediyor. Kaynakların verimli kullanımı açısından bu yöntemi nasıl değerlendiriyorsunuz? 

Bir ya da birden fazla araç filosuna sahip olan şirketler, araç satın almak yerine filo yönetimlerini kiralama firmalarına bırakmayı tercih ediyorlar. Böylece; tamir, bakım, sigorta, kasko, vergi takibi, ekipman tedariği gibi operasyonel işlemleri kiralama firmalarına devrederek temel faaliyetlerine odaklanma fırsatı buluyorlar. Gelişen teknolojilerle iş süreçlerini yöneten firmalar rekabete bir adım önde başlamaktadırlar. Bu yönteme geçiş sonrasında şirketlerin personel verimliliği artarken çalışanların şirket içinde daha etkin pozisyonlarda değerlendirilmesi fırsatı doğuyor. 

• OPET de filo kiralamanın avantajlarına inanarak filo yönetiminde bir ilke imza attı ve “Opet Otofilo” sistemini hayata geçirdi. Bu sistemden biraz bahseder misiniz?

OPET olarak bir yakıt tedarikçisi olmaktan öte müşterimizin filosunu yönetmeye talibiz... Günümüzde gelişen ticari ortamlarda hizmette çeşitlilik, üründe çeşitlilikten daha önemli bir noktaya geliyor. Bu nedenle, filo yönetimini ‘Otofilo’ çatısı altında konumlandırdık. Bu çatı altında kurumsal firmaların OPET istasyonlarında herhangi bir ödeme yapmaksızın, araçtan inmeden akaryakıt ikmalini sağlayan ‘Otobil sistemi’ ve araçların coğrafi konumlarını takip imkanı sağlayan ‘Otokonum’ bulunuyor. Şirketler, aylık bir kiralama bedeli ile bu sistemi satın almadan kullanım hakkına sahip oluyor. Otofilo’ya dahil olan müşteriler bu sistem sayesinde araç konum bilgisine ek olarak, aracın yol bilgisayarından topladığı verilerle ne kadar yakıt tükettiğini raporlayabiliyor, yakıt tüketimi yüksek olan araçların neden fazla tükettiklerini analiz edebiliyor ve bu kapsamda sürücülerin davranış biçimlerini detaylandırabiliyor. Tüm bu bilgilere üstelik tek bir ekrandan ulaşabiliyorlar. 

• OPET Otofilo şirketlere ne tür avantajlar sağlıyor?

OPET, müşterilerini Otofilo sayesinde yakıt tüketimini tasarruflu kullanıma yöneltiyor. Otofilo; içinde barındırdığı sürücü performans ölçümü özelliği ile oluşabilecek bakım, onarım ve sigorta masraflarının azaltılmasına, sürücüyü güvenli sürüşe yöneltmesi neticesinde de kaza risklerinin önlenmesine yardımcı oluyor. IoT teknolojileri ile birlikte sistemlerin topladıkları verileri online olarak analiz edilerek anlamlandırıyor ve bu ‘Big Data’yı müşterilerimize fayda sağlayacak şekilde değerlendiriyoruz. Çok kısa bir zaman içerisinde Otofilo çatısı altında oluşturacağımız platform sayesinde firmaların araç kiralama, sigorta, lastik, akü, motorlu taşıtlar vergisi ve araç servis bakım gibi birçok avantajlı imkanlardan da yararlanabilmeleri mümkün olacaktır. 

• Şu anda kaç filo bu sistemden yararlanıyor?

Hizmetler bütünü olarak tasarladığımız ‘Otofilo’ sistemine talep her geçen gün artıyor. Çok yeni olmasına rağmen şu anda 3.000’den fazla Otobil müşterimiz Otofilo sistemini aktif kullanıyor. İçinde bulunduğumuz yıl itibariyle 17 bin araçta bu sistem bulunmakta olup, 2018 yılı için ise bu sayının 35 bin’e ulaşacağını öngörüyoruz. 

Otobil Roadshow ekibi yine yollarda…

OPET Otobil Roadshow ekibi, hem Otofilo altındaki Otobil ve Otokonum’u hem de Otobil fatura ödemelerinde kredi kartı ile ödeme avantajını kobilere tanıtmak üzere geçtiğimiz Şubat ayında yola çıktı. 2013 yılından bu yana 70’den fazla ilde 10 araç ile 110 bin kobiye ulaşan ekip; bu yıl da Konya, Kayseri, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir başta olmak üzere 48 ili kapsayan şekilde kobilere yönelik ziyaretler gerçekleştiriyor.  

Otobil’de kredi kartı ile ödeme dönemi 

OPET Otofilo ile, şirket kurumsal hesabından tüm kredi kartları ile faturaları ödeyebilme imkanı sunuyor. Üstelik bu uygulama kapsamında business kredi kartları ile taksitlendirme avantajı da bulunuyor. 

Sektörel Yayın/Hüseyin BİÇER

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER