TUSİD: Endüstriyel mutfak sektöründe liderliğe koşuyoruz

Almanya ve İtalya’nın ardından Avrupa’nın en büyük üçüncü üreticisi olmayı da başaran endüstriyel mutfak sektörünün Pazar büyüklüğü 12 Milyar TL’ye ulaştı. Endüstriyel Mutfak, Çamaşırhane, Servis ve İkram Ekipmanları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TUSİD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, “Pazar büyüklüğünün 2017’nin sonunda 13 milyar TL’yi, 2018 yılı sonunda da 15 milyar TL’yi bulacağını düşünüyoruz,” dedi.

TUSİD: Endüstriyel mutfak sektöründe  liderliğe koşuyoruz

Endüstriyel mutfak sektörü, son yıllarda Türkiye ekonomisinin en önemli yapı taşlarından biri oldu. Almanya ve İtalya’nın ardından Avrupa’nın en büyük üçüncü üreticisi olmayı da başardı. Sektörün pazar büyüklüğü yaklaşık 12 Milyar TL ulaşırken, ülke ekonomisine kazandırdığı pay %3,2’ye ulaştı. TUSİD, Almanya ve Fransa’daki maliyet artışlarını fırsata çevirerek Avrupa’da ikinci sıraya yerleşmeyi ve ihracatını da üç katına çıkarmayı hedefliyor.

TUSİD, Avrupa’da ilk 2’de olmayı hedefliyor

TUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Gürkaynak, sektör büyüklüğünde Almanya ve İtalya’dan sonra Türkiye’nin geldiğini, ancak bu sıralamanın değişeceğini söyledi. Gürkaynak, “İhracat büyüklüğümüz 1 Milyar Dolar civarında. Türkiye’den dünyanın her yerine 300’e yakın imalatçı firma tarafından endüstriyel mutfak ürünleri ihraç ediliyor

Dış ticaret hacmimizi ve ihracatımızı üç katına çıkarmak istiyoruz. Bugün 12 milyar TL’yi bulan pazar büyüklüğünün 2017’nin sonunda 13 milyar TL’yi, 2018 yılı sonunda da 15 milyar TL’yi bulacağını düşünüyoruz” dedi.

Ortalama %10 büyüyor

Son on yılda ortalama büyüme oranının %10 olduğunu söyleyen Ahmet Gürkaynak, sektörün ülke ekonomisine kazandırdığı payın %3,2’ye ulaştığını belirtti. Gürkaynak, “TUSİD olarak kurulduğumuz günden bu yana üyelerin yaptığı üretimlerin kalitesini artırmak, sektörü yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak, sektörün dünya piyasalarındaki haklarını korumak için çalışıyoruz. Üyelerin karşılaştıkları bürokratik engelleri kaldırmayı ve sektörü iyileştirecek her türlü çalışmayı üstlenmeyi kendimize amaç edindik” dedi.

Sektorel Yayın/ İlknur ÇETİN

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2017, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER