3. Nükleer Santral büyük ihtimal Trakya'da

Enerji̇ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, hazırlığını yaptıkları 3. nükleer santralin yeri hakkında bilgi verdi. Albayrak, bor ile ilgili büyük bir merkez kuracaklarını da söyledi.

3. Nükleer Santral büyük ihtimal Trakya'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, CNN Türk'te yayınlanan bir programda soruları yanıtladı. Özellikle bor ile ilgili adımlar ve nükleer santral hazırlığından söz eden Albayrak, 2018'de detayların belli olacağını söyledi,

Bor için büyük merkez

"Borda önümüzde süreçte organize sanayi bölgelerinin dışında önemli merkezler inşa edeceğiz" diyen Albayrak, bununla ilgili yeri belirlediklerini, ancak şu anda açıklamayacağını belirtti. Kurulacak büyük merkezle birlikte sanayi ile işbirliği yapılacağını vurgulayan Albayrak, "Nükleerde dünyadaki en gelişmiş örneği alacağız. Borla nükleer komşu olacak" dedi.

Yeni santral Trakya'ya
2023'te Akkuyu'nun ilk etabının devreye gireceğini hatırlatan Albayrak, şöyle devam etti: "3.cünün yeri aşağı yukarı belli. Büyük enerji kullanımı nedeniyle büyük ihtimalle Trakya Bölgesi olacak. Bu bölgede üretim fazla yok. Hem kaynağında üretmek, hem de arz talep dengesi. 2018 yılında büyük bir ihtimalle detaylarını açıklayacağız."

İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });