Akşener: Vatandaşın kredi borçlarını sileceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, en iddialı vaatlerinden biri olan kredi borçlarının silinmesine açıklık getirdi. Mehmet Şimşek'in ifadesiyle "fındık fıstık parası" diyen Akşener, bedelli askerlikle ilgili olarak da "gerçekten kısaltılmış askerlik" planından bahsetti.

Akşener: Vatandaşın kredi borçlarını sileceğiz

İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, NTV'de yayınlanan "Seçime Doğru" programında Oğuz Haksever'in sorularını yanıtladı. 24 Haziran'a kadar Türkiye'yi iki kez dolaşmış olacağını belirten Akşener, "Ben bu kampanya ya da seçim zamanlarında siyasetin kattığı en güzel şeyin ülkesini tanımak olduğunu söylerim. Acayip güzel hatıralarımız oluyor" dedi.

FETÖ'dan talimat aldığı iddialarına sert yanıt veren Akşener, "İddia eden bunu ispatlamakla mükelleftir. Dedikodu yapmak bir Başbakan’a yakışmaz. İki buçuk yıldır bana söylüyorlar. Buradayım tutuklasınlar. Devlet adamlığı ciddiyetine dedikodu yakışmaz. Ya gereğini yapacaksınız ya iftira atmış olacaksınız" diye konuştu.

İYİ Parti üçüncü bir yol

İYİ Parti'nin iki tercihe zorlanan seçmen için üçüncü bir yol olduğunu vurgulayan Akşener, "Tam merkezde; hem sosyal demokrat fikre sahip insanların oy verebilme imkanının bulunduğu hem AK Parti’nin bünyesindeki eski merkez sağ seçmeni ile muhafazakar diye tanımladığımız, sayın Erdoğan’dan yorulmuş seçmenin oy verebileceği bir alan oluşturdu" dedi.

Millet İttifakı devam etmeli

Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu ile ilgili soruya ise şöyle yanıt verdi: "Henüz Millet İttifakı falan da yoktu, biz partiyi yeni kurmuştuk. O zaman 2. tura sayın Erdoğan’ın kalacağını ve şayet CHP’nin adayı 2. tura kalırsa onu destekleyeceğimizi en başında ilan etmiştik. Daha sonra CHP’nin adayı belli oldu ve dolayısıyla görüşümüzde bir değişiklik yok". Akşener, Millet İttifakı’nın 2.turdan sonra da Meclis’te devam etmesi gerektiğini vurgulayarak, diğer paydaşların ne düşündüğünü ise henüz bilmediğini söyledi.

'Kredi borçlarını devlet üstlenecek'

4,5 milyon kişinin kredi kartı takibi sebebi ile takipte olduğunu hatırlatan Akşener, borçların devlet tarafından üstlenilmesi vaadini de açıkladı. Lüks harcamalar olmayan, kirasını ödemek, çocuğunun gıdasını temin etmek için alınmış kredi borçlarının tamamının silineceğini belirten Akşener, "Bir de nispeten minik bir geliri olan var, onların yüzde 80’ini silip yüzde 20’sini yapılandıracağız. Bu ne kadar tutuyor biliyor musunuz? Sadece 8 milyar Türk Lirası tutuyor. Bir defaya mahsus sileceğiz" diye konuştu. Bu rakamın 2018 bütçesinin sadece yüzde 1’i olduğunu ifade eden Akşener, bu rakamı kiralarla ilgili Mehmet Şimşek’in söylediği "fındık fıstık parası"na benzetti.

Üretime dayalı yatırımlarla işsizlik düşecek

Akşener, işsizlikle ilgili olarak da yılda 50 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını ve üretime yönelik bu yatırımlarla istihdamın artacağını söyledi. Çok iyi bi ekonomik kadroları olduğunu anlatan Akşener, "Asgari ücreti doğrı düzgün hesaplamazsak hem Durmuş Yılmaz hem Ayfer Yılmaz, böyle boş vaatle işin içine girilmez. Yoksulluk sınırın altında. Türkiye yoksullaştırılıyor. Bunun üzerinden siyasi bir rant var" diye konuştu.

İHA

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 12:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });