Başbakan Yıldırım: Yeni hükümet OHAL'i kaldırma cihetine gidecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimden sonra OHAL'in kalkabileceği açıklamasından sonra, Başbakan Binali Yıldırım da "OHAL meselesi yeni hükümetin gündeminde olacaktır ve kaldırılması cihetine gidilecektir" dedi.

Başbakan Yıldırım: Yeni hükümet OHAL'i kaldırma cihetine gidecektir

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın OHAL'in kaldırılmasının söz konusu olduğunu açıklamasının çok yerinde olduğunu belirterek, “Ümit ederim yakın zamanda OHAL meselesi yeni hükümetin gündeminde olacaktır ve kaldırılması cihetine gidilecektir” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nden özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katıldı. Yıldırım, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yıldırım, 24 Haziran seçimlerinden sonra TBMM Başkanı olacağı yönündeki tahminler hakkında, "Şu anda biz bunları düşünecek durumda değiliz. Bir yandan Cumhurbaşkanımız bir yandan biz fellik fellik memleketin her köşesini dolaşıyoruz. Şu ana kadar 22 ilde vatandaşlarımızla bir araya geldik. Seçimleri aradan çıkaralım, yeni meclis oluşsun Cumhurbaşkanı seçimi belli olsun memleketin işleri sahipsiz kalmaz. Bir çözüm bulunur bir şekilde” şeklinde konuştu.

Avusturya’nın camileri kapatma kararı

Yıldırım, Avusturya’nın 7 camiyi kapatması ve Türk din görevlilerini sınır dışı etmesi karşısında Türkiye’nin tutumunun ne olacağının sorulması üzerine, “Avusturya bir süreden beri izlediği ırkçı politikalar ve söylemlerle zaten Avrupa Birliği’nin genelinden ayrışmış durumda. Yeni seçilen Başbakan maalesef gelecek hedeflerini iç siyasette akılcı olmayan kararlarla inşa etmeye çalışıyor. Avrupa’nın değerleri fikir özgürlüğüdür, inanç özgürlüğüdür, hoşgörüdür. Alınan bu kararda bunların hiçbirisi yok. Tamamen bir İslam düşmanlığı, din düşmanlığı var. Popülist söylemlerle uzun vadede siyasette başarılı olma imkanı yoktur. Kısa vadeli çıkar elde etme adına 2 milyara yaklaşan İslam dünyasının tepkisini göze almak hiç de akıllı siyasetçiye yakışan bir şey değildir” değerlendirmesinde bulundu.

OHAL'in kaldırılması cihetine gidilecektir

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olağanüstü halin kaldırılacağının sinyalini verdiğini söyleyen Yıldırım, OHAL’in devlet için geçerli olduğunu, vatandaşların yaşamlarına ilişkin bir kısıtlamanın olmadığını belirterek, “OHAL bize özellikle 15 Temmuz darbesinden sonra FETÖ yapılanmasıyla mücadelede bize önemli bir esneklik sağlıyor. Bu mücadelede de ciddi bir ilerleme kaydedildi. Mahkemeler hemen hemen darbeye bizzat bulaşanların hükümlerini veriyor, cezalar kesiliyor. Devam eden çok az dava kaldı” dedi. Yıldırım, OHAL komisyonunun da itirazları inceleyerek karara bağladığını hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL’in kaldırılmasının söz konusu olduğunu açıklamasının çok yerinde olduğunu aktaran Yıldırım, “Ümit ederim yakın zamanda OHAL meselesi yeni hükümetin gündeminde olacaktır ve kaldırılması cihetine gidilecektir. Seçim olacak, ondan sonra hükümet belli olacak. OHAL’in kaldırılması küresel yatırımcılar açısından da önemli bir rahatlamayı getirecek" diye konuştu.

Gündemde af yok

Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin af çıkarılması yönündeki talepleri hakkında, affın gündemlerinde olmadığını ifade etti.

İHA

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 00:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });