Seçim yasakları başlıyor

24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri için propaganda serbestliği dönemi ve kamu görevlilerine seçim yasakları yarın başlıyor. Bu dönemde adayların devlet olanaklarını kullanması ve memurların seçim faaliyetlerine katılması da yasak.

Seçim yasakları başlıyor

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ilan ettiği takvim uyarınca propaganda dönemi başladı. Oy verme işleminden 10 gün önce başlayan propaganda dönemi, bazı seçim yasaklarını da beraberinde getiriyor. Propaganda dönemi oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona erecek.

Propaganda dönemi boyunca siyasi partiler ve adaylar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek. Medyanın yayınlarının da bu dönem içinde tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerine uygun olması gerekiyor.

Anket yayınlarına dikkat

Propaganda döneminde medyada kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması yasak olacak. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu olacak.

Vatandaşa SMS yasak

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlarla, taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak, siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

Devlet olanakları kullanılamayacak

Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden güne kadar olan süre içinde Başbakan ve bakanlarla, milletvekilleri, yurt içinde yapacakları seçim propagandası ile ilgili gezileri makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapamayacak. Kamuya ait kaynaklarla açılış ve temel atma dahil törenler düzenlenmesi, nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla yayınlarda bulunulması da yasak olacak. Ayrıca bu amaçla yapılacak gezilerde, protokol icabı karşılama ve uğurlamalar da törenler yapılamayacak. Resmi ziyafetler de yasak olacak.

Seçim yasakları döneminde Cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası ile ilgili olarak yapacakları faaliyet ve gezilere memurların katılması da yasak.

İHA

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2018, 12:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });