Uyum KHK'ları seçimden sonraya kaldı

Anayasa değişikliği ile uyum KHK'ları seçim sonrasına kaldı. Hükümet böylelikle, yeni Cumhurbaşkanı göreve başlayana kadar vakit kazandı. Erteleme ile ilgili AK Parti Hükümeti'nin seçim sonuçlarını görerek, aleyhine bir durum oluşmasını engellemeye çalıştığı yorumları yapılıyor.

Uyum KHK'ları seçimden sonraya kaldı

16 Nisan Referandumu ile kabul edilen Anayasa değişikliği ile ilgili uyum yasaları seçim sonrasına kaldı. AK Parti Hükümeti, uyum yasalarıyla ilgili KHK çıkarmak üzere daha önce yetki almıştı. Ancak yapılacak değişiklikler seçim sonrasına ertelendi. Böylelikle uyum yasalarının seçimin sonucu görüldükten sonra yapılabilecek. Erteleme nedeniyle AK Parti'nin yeni oluşacak Meclis yapısını ve Cumhurbaşkanı’nın ilk turda seçilip seçilmeyeceğini görmek istediği, böylece aleyhine olacak durumları engellemeye çalışacağı yorumları yapıldı.

Yeni hükümet kurulmadan çıkarılabilir

TBMM’den 10 Mayıs’ta kabul edilen yetki yasasının, Cumhurbaşkanı seçilecek kişinin Meclis’te yemin ederek göreve başlayacağı güne kadar süresi bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda yetki yasasının süresi daha da uzamış olacak.

Başbakan Yıldırım’ın açıklamasındaki "Uyum yasalarının bir kısmı yapıldı. Bir kısmı yapsan da uygulama kabiliyetin yok. Seçim olmadan yaptın diyelim seçimi bir anlamda etki altına almış olabilirsin" ifadesi dikkat çekti.

Sektörel Yayın

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });