Elektronet, ETS’nin Konsorsiyum Lideri

Beş ülkeden sekiz firmanın ortaklaşa yürüttüğü Elektronik Biletleme Sistemi Projesi’nin (ETS) konsorsiyum liderliğini üstlenen Türk firması Elektronet, dünyaya teknoloji ihraç ediyor. ETS, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenmesinin yanı sora ITEA ve TÜBİTAK’tan da onay aldı.

Elektronet, ETS’nin Konsorsiyum Lideri


Dünya genelinde her gün iki milyon kişi, Elektronet A.Ş. tarafından üretilen Elektronik Ücret Tahsilat Sistemi (EÜTS) olarak da adlandırılan toplu taşıma biletleme sistemlerini kullanarak seyahat ediyor. Dünyaya teknoloji ihraç eden Türk firması Elektronet A.Ş., beş ülkeden sekiz firmanın ortaklaşa yürüttüğü Elektronik Biletleme Sistemi Projesi’nin (ETS) konsorsiyum liderliğini yürütüyor. Elektronik biletler aracılığı ile turnike sistemleri ihtiyacını azaltarak serbest geçiş sistemine imkân veren dijital bir altyapı projesi olan ETS; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’yla Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenmesinin yanı sıra ITEA ve TÜBİTAK’tan da onay aldı.

Yürütmeden sorumlu

Avrupa Birliği tarafından onaylanan Ar-Ge bütçesi 4 Milyon Avro olan projede ülkemizi gururla temsil ettiklerini ifade eden Elektronet A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Can Yanyalı, “Türkiye ile birlikte İspanya, Portekiz, Romanya ve Güney Kore’nin yer aldığı konsorsiyumun liderliğini üstlendik. Elektronet Proje Yönetim Ofisimiz ETS Projesi’nin yürütülmesi sürecinden doğrudan sorumlu... Ulusal ve uluslararası proje ortaklarımız arasında iletişimin sağlanması, uluslararası toplantıların düzenlenmesi, ITEA Ofisi ve TÜBİTAK için raporlamaların yapılması ve proje ile ilgili gerekli belgelerin hazırlanması gibi görevleri yerine getiriyor,” dedi.

Hem akıllı hem verimli

Projenin ana hedefinin kaçak geçişleri önlemek ve büyük veri altyapısı üzerinden gerçek zamanlı trafik haritası çıkartarak kapasite kullanım oranı gibi istatistikleri yüksek doğrulukla üretmek olduğuna dikkat çeken Can Yanyalı, sözlerine şöyle devam etti: “Trafik, tüm dünyanın mücadele ettiği ortak bir sorun ve ‘akıllı ulaşım sistemleri’ bu sorunun çözülmesinde en doğru yaklaşım olarak tüm dünyada kabul görüyor. Biz ETS Projesi ile ulaşım sistemlerini hem akıllandırıyor hem de daha verimli hale getiriyoruz,” dedi. 

Elektronet A.Ş. partnerleri ile birlikte ETS Projesi kapsamında biri Romanya’da biri Türkiye’de olmak üzere iki toplantı gerçekleştirdi. Ocak 2018’de proje kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark İkitelli yerleşkesinde; beş ülkenin temsilcilerin katılacağı ITEA ziyareti gerçekleşecek ve projenin demo sunumu paylaşılacak. 

Sektorel Yayın/ İlknur ÇETİN

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2017, 14:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER