Fazla kontürü olan var mı? arayışına son veren proje!

İlk kez bir Türk firmasının konsorsiyum liderliğini üstlendiği ETS Projesi, 5 ülkeden 8 firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor. Projenin uluslararası ortakları 18 Ocak 2018, Perşembe günü Konsorsiyum Lideri Elektronet’in evsahipliğinde Türkiye’de biraraya geliyor.

Fazla kontürü olan var mı? arayışına son veren proje!

Elektronik Biletleme Sistemi (Electronic Ticketing System - ETS), otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullandığınız ulaşım kartınızdaki ‘kontürüm bitti’ endişesine ve ‘fazla kontürü olan var mı’ arayışına son verecek. Üstelik ulaşım kartınızı ya da cep telefonunuzu cebinizden, çantanızdan çıkarmaya gerek kalmayacak. Sistem sizi giriş yaparken otomatikman algılayacak. Böylelikle turnike sistemi ve turnike önünde kalabalığın birikmesi de ortadan kalkacak.  

Avrupa Birliği tarafından onaylanan Ar-Ge bütçesi 4 milyon Avro olan ve İTEA ile TÜBİTAK onayı alan akıllı ulaşım altyapı projesi ETS uygulamaya geçtiğinde cep telefonunuzu toplu taşıma araçlarında bilet olarak kullanabildiğiniz gibi, kontörünüz bittiğinde mobil uygulama aracılığı ile anında yükleme yapabileceksiniz. 

Yıldız Teknopark İkitelli Yerleşkesi’nde yapılacak toplantıya ELEKTRONET (Türkiye), TMOB (Türkiye), SIVECO(Romanya), CONVEX (Romanya), DTS (Güney Kore), IDI-EIKON, NTB (İspanya) ve ISEP-GECAD (Portekiz) firmaları, üst düzey temsilcileri ile katılıyor. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ekonomi Bakanlığı tarafından da desteklenen ve dünyaya teknoloji ihraç eden Türk firması Elektronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana, Elektronet CTO Ali Çekmeceligil, Elektronet Üretimden Sorumlu Genel Müdür Ramazan Ötük, Elektronet Proje Yönetim Ofisi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bengü Türk ve proje ortaklarının ile birlikte hazır bulunacakları toplantıda ETS Projesi’nde gelinen son nokta kamuoyu ile paylaşılacak, turnike sistemini ortadan kaldıran DEMO uygulaması ilk kez deneyimlenecek.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2018, 17:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER