Çamlıca Camii ezan için gün sayıyor

İstanbul'un en yüksek tepesine geleneksel mimari ile inşa edilen Çamlıca Camii Külliyesi'nin tamamlanmasına çok az kaldı. İskeleler kaldırıldı, dış ve iç düzenlemelerin çoğu tamamlandı. Bir kaç ay içinde ibadete açılması bekleniyor.

Çamlıca Camii ezan için gün sayıyor

İstanbul Üsküdar’da yapımı devam eden Çamlıca Camii inşaatında son aşamaya gelindi. 6 Ağustos 2013 yılında temelleri atılan Çamlıca Camii’nde iskelelerin çoğu kalkınca caminin mimari yapısı ve tamamı el işçiliği süslemeleri ortaya çıktı.

Caminin yanı sıra müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu, sanat atölyesi ve otoparkın da yer aldığı projenin büyük bir bölümü tamamlandı. Caminin içindeki mihrap, minber, müezzin mahfili, kubbe yazıları ve pencere desenler bitti. Avizelerin ayakları takıldı ve önümüzdeki günlerde büyük avize yerine yerleştirilecek.

Geleneksel anlamda bir külliye

İstanbul Cami ve Kültür Hizmet birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, Camlıca Camii’nin büyük bir kompleks olduğunu ve geleneksel anlamda bir külliye olarak tasarlandığını söyledi. Şu anda yoğun bir şekilde çalışmaların devam ettiğini ifade eden Külünk, "Bu yıl Kadir Gecesi’nde camimizi ibadete açacağımızı söylemiştik ama bir sanat eseri yaptığımız için gecikme yaşandı. Sayın Cumhurbaşkanımızın da çok değerli düşünceleriyle bizi rahatlattı, sağlıklı bir netice alabilmek için projemizin bitirilmesini birkaç ay ertelemiş bulunuyoruz" diye konuştu.

63 bin kişi aynı anda namaz kılacak

Çamlıca Camii 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği şekilde planlandı. 6 minareli camide, 11 bin metrekare büyüklüğünde Türk İslam eserlerinin yer alacağı bir müze ile 3 bin 500 metrekare büyüklüğünde bir sanat galerisi de yapılıyor. Kompleksin içinde ayrıca sanat atölyeleri, kütüphaneler ve konferans salonları bulunacak. Kompleksin altında ise 3 bin 500 araç kapasiteli katlı bir otopark bulunuyor.

İHA

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });