Engelleri müzikle kaldırıyorlar

İBB’nin katkılarıyla Zihinsel ve bedensel engellilerin kurduğu İSEMX adlı müzik grubu, Türkiye'nin en çok yöresel türkülere yer verdikleri ikinci albümlerini çıkarmak için çalışmalarını devam ettiriyor

Engelleri müzikle kaldırıyorlar

İSEMX grubu, 2011 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Engelliler Müdürlüğüne (İSEM) bağlı olarak, eğitmen Murat Uçtu yönetiminde kuruldu.Otizmli, görme, işitme ve bedensel engelli 18-35 yaş arası bireylerden oluşan grup, kurulduğu yıllardan itibaren pek çok konsere imza attı. 2012'de "Eğitim Her Engeli Aşar" projesi kapsamında "Cumhurbaşkanlığı Onur Ödülü" alan grup, şimdi de bir türkü albümü çıkarmaya hazırlanıyor. İleri günlerde piyasaya çıkacak albümle İSEMX üyeleri, müziğin ritmiyle engel tanımadıklarını gösteriyor.

9 kişiden oluşan  İSEMX Müzik Grubunun  Kurucusu ve Eğitmeni Murat Uçtu , grubun bütün üyelerinin grubun ses, okuma ve enstrüman kullanımında çok başarılı olduğunu ifade ederken  ,grubun yeni çıkacak albümünde tüm yörelerden türkülere yer verileceğini belirtti.İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası Müdürlüğü stüdyolarında çalışmalarını sürdüren gruba önemli saz sanatçılarının  da destek verdiğini belirten Uçtu,”, "Albümümüz bitmiş durumda. Şu anda baskı aşamasında. Aralık ayında konser salonunda tanıtım yapılacak. Albüm çıktıktan sonra da ücretsiz olarak dağıtılacak." dedi.

İlk zamanlarda Otizmli grup üyesinin konsantrasyon sıkıntısı çektiğini belirten Uçtu, müzikle beraber bu sorunların aşıldığını ,sosyalleştiğini belirtti. Haftada 4 gün otizmlilere  eğitim verdiklerini, müziğin çok pozitif etkisi olduğunu ifade eden Uçtu , durumu şu şekilde anlatıyor.”Zaman içinde bu değişiyor. Müzikle beraber daha sosyalleşmeye başlıyor, işin biraz daha eğitim kısmını algılamaya başlıyor. Her şeyin başı eğitim. Otizmlilere haftada 4 gün burada eğitim veriyoruz. Örneğin, bana ilk geldiği zaman, göz teması kuramayan otizmli çocuk, şu an 4 enstrümanı çok başarılı çalıyor. Şu an kendi bestesini çalışıyor. Pozitif anlamda müzik, çocukların gelişiminde çok önem arz ediyor. Çocuklar tek başına hareket etmeyi öğreniyor."

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 00:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });