İBB Başkanı Mevlüt Uysal Kanal İstanbul’u anlattı

İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan Nisan’da yaşanan yalı kazasının ardından ,Kanal projesinin ne kadar gerekli ve acil bir proje olduğunu belirtti. İBB Başkanı Uysal, “Yalı kazası yeni kanal ihtiyacının ne kadar acil olduğunu gösterdi. Kanalın bu yıl içinde en azından başlayacağını düşünüyorum” dedi

İBB Başkanı Mevlüt Uysal  Kanal İstanbul’u anlattı

Emirgan Parkı’nda İstanbul’daki başkonsolosları ağırlayan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal ,İstanbul Boğazı’nda 7 Nisan’da olan  ve tarihi Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nı kullanılamaz hale getiren kaza sonrası , Kanal İstanbul Projesi’ni yeniden gündeme getirdi ve İstanbul için gerekliliğine vurgu yaptı., Boğaz’daki gemi kazaları ve Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Boğaz’daki gemi kazaları üzerine bir soruyu cevaplayan Uysal, “Boğazlar; Çanakkale, İstanbul Boğazı, Montrö Anlaşması gereği, uluslararası bir anlaşma ile kuralları belirlenmiş ve çok tarafları olan bir anlaşma. O dönemin ticari gemilerinin büyüklüğü, o şartlar düşünülerek belki kurallar konuldu. Bunu bizim değiştirme imkânımız yok. Ticari olarak geçen gemiler ‘Ben direkt geçiyorum’ dediği zaman yapılacak hiçbir şey olmadığı için kural da belirlenmiyor. Kuralları belirleyip ticari olarak bakıldığı zaman daha rasyonel işleyen bir kanal olması hem İstanbul’u hem ticaret yapan o tacirleri, gemi sahiplerini rahatlatacağını düşünüyoruz” dedi.

Güvenli  ve  hızlı  ticari taşımacılığı yapanlara avantajlar sunan geçiş projesinin  Gemi kaptanının inisiyatifi yerine daha fazla  avantajlar sunan ayrıca İstanbullular adına çok daha güvenli bir ortam oluşturacağını ifade eden Uysal, “Şu olabilir; Boğazlardaki ticari geçişlerin yeniden uluslararası düzeyde tartışılması ve yeni bir alternatif üzerine çalışmak çok daha değer diye düşünüyoruz” diye konuştu. Kanal İstanbul Projesi’ne de değinen Başkan Uysal, “Yalı kazası, geminin yalıya çarpması, yeni kanal ihtiyacının ne kadar acil olduğunu gösterdi. Kanalın bu yıl içinde en azından başlayacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });