Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze-Darıca metro hattının ihalesini gerçekleştirdi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Gebze-Darıca metrosunun inşaat, elektromekanik sistemler temini ve montaj ile işletmeye alma ihalesi gerçekleştirildi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gebze-Darıca metro hattının ihalesini gerçekleştirdi

Raylı Sistemler Şube Müdürü Fatih Gürel'in başkanlığında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda yapılan ihalede, şubat ayında yapılan ön yeterlilik ihalesini girmeye hak kazanan  13 konsorsiyumdan 6'sı zarf gönderdi.İşin yaklaşık maliyeti 2 milyar 797 milyon 169 bin lira olan ihalede, en düşük teklif 2 milyar 488 milyon 489 bin lirayla Meting Raylı Sistem, Met-Gün İnşaat, Eze İnşaat ve Gökçe İnşaat ortaklığı tarafından verildi. Diğer taraftan ihalede bir konsosiyum teminat belgesinin süresinin geçersizliği sebebiyle ihaleye giremezken ,2 ortaklık vermiş oldukları kararla ihaleden çekildi.3 konsorsiyumun teklifi ihale komisyonunda kabul edildi.Komisyon dosyaları inceledikten sonra ihale kazanan konsorsiyumu açıklayacak.

İstanbul metrosuyla entegre edilecek  Gebze-Darıca metro hattı, 15,6 kilometre uzunluğunda ve 12 istasyondan oluşacak. Yer tesliminden 52 ay sonra hizmete alınması planlanan hat tamamlandığında Darıca, Gebze ve OSB'ler arasında ulaşımın 19 dakikaya düşmesi sağlanacak.4.otomasyon düzeyinde sürücüsüz metroyla hizmet sunacak projede . Bin 80 yolcu kapasiteli 4 araçtan oluşan GoA4 sürücüsüz metronun kullanılacağı hattı, sinyalizasyon ekipmanları sayesinde 90 saniye aralıklarla sefer yapmaya imkan sağlayacak.Yüzde 94'ü yer altından işleyecek hattın 14,7 kilometresi tünel, 900 metresi hemzemin olarak inşa edilecek. Metro araçlarının her türlü bakım ve onarımına cevap verecek bakım onarım sahası ile araç deposu ve kontrol kumanda merkezinin  hattın sonundaki Pelitli bölgesinde yapılması planlıyor. Planlanan TCDD Gar istasyonu ile Marmaray ve hızlı tren üzerinden İstanbul başta olmak üzere diğer şehirler ile bağlantı sağlanacak.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2018, 10:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

$('#detay-metin a').each(function(i, el){ $(el).attr('target', '_blank'); });